komórki macierzyste

Rodzicielstwo za wszelką cenę

Choć współczesna medycyna pomaga osiągać już niemal cuda, nie we wszystkich przypadkach może pomóc. Nie wynaleziono jeszcze lekarstwa na najgroźniejsze choroby cywilizacyjne naszych czasów. Rak, AIDS i choroby przewlekłe są często nieuleczalne i kończą się śmiercią. Mimo opracowania metody in vitro, lekarze są również bezradni w niektórych przypadkach bezpłodności, co dla wielu par jest ogromną tragedią.

Ludziom, którzy nie mogą mieć dzieci, w spełnieniu marzeń o rodzicielstwie pomaga adopcja. Polskie domy dziecka wciąż są pełne, a mimo to niewiele osób podejmuje trud adopcji. Być może dlatego, że same procedury są czasochłonne i trudne dla samej rodziny. Szkolenia, opinie psychologów i czekanie na decyzje często odstraszają ludzi. Pojawia się również naturalny lęk, czy ludzie adoptujący dziecko zdołają je pokochać i wychować. Coraz częściej dzieci adoptowane, po kilku latach są z powrotem oddawane do domu dziecka.

Wynika to z pozostawienia takiej rodziny samej sobie – bez opieki psychologów. Kiedy pojawiają się problemy wychowawcze, rodzice dają za wygraną. Być może właśnie z obawy przed taką sytuacją, adopcje nie są popularne. Coraz głośniej słyszymy dziś o wynajmowaniu surogatek – kobiet, które rodzą dzieci za pieniądze. Bezpłodne kobiety decydują się na taki krok z różnych względów. Główną przyczyną jest odpowiedni stan zdrowia matki i wszelkie jej przymioty takie jak wygląd, wykształcenie i brak chorób genetycznych w rodzinie. Jest to oczywiście nielegalny i ryzykowny sposób zdobycia dziecka.

Problemy zaczynają się już w szpitalu, gdzie wszystko musi zostać odpowiednio wpisane do dokumentów.  Z tego względu surogatki często rodzą w domu. Choć odbywa się to zazwyczaj pod opieką opłaconych położnych, ryzyko wystąpienia zagrożenia życia jest i tak duże. W takim przypadku pozbawiamy się również pobrania krwi pępowinowej, z której w przyszłości, w razie choroby dziecka,  moglibyśmy uzyskać komórki macierzyste mogące ocalić mu zdrowie i życie. Ten sposób, pozwalający na zaznanie uroków rodzicielstwa, jest uznawany za handel żywym towarem i musimy pamiętać, że grożą za to poważne sankcje karne.